رادار انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

رادار: انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

حریری قصد داشت که به ریاض بازگردد تا در روز ششم نوامبر با ملک سلمان دیدار کند. ولی برنامه ها جلو افتاد، چراکه حریری تماسی فوری از سوی تیم بن سلمان دریافت کرد که

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

عبارات مهم : ایران

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض:

بن سلمان شنبه 8 صبح، حریری را به دفترش کشاند / چند ساعت از او خبری نبود / ساعت 2 ظهر، تصاویری از حریری در حال قرائت استعفا پخش شد؛ این ویدیو ضبط شده است بود / او در همان حال با «عون» تماس گرفت و گفت به بیروت بازمی گردد اما… / حریری دو شب را در هتلی گذارند که شاهزادگان بازداشتی در آنجا نگهداری می شوند

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

حریری قصد داشت که به ریاض بازگردد تا در روز ششم نوامبر با ملک سلمان دیدار کند. ولی برنامه ها جلو افتاد، چراکه حریری تماسی فوری از سوی تیم بن سلمان دریافت کرد که از او میخواست جمعه سوم نوامبر با او دیدار کند و اخر هفته را با او بگذارند.

دیوید ایگنیشس واشنگتن پست نوشت: سعد حریری نخست وزیر لبنان براساس انچه منابع لبنانی می گویند تحت حصر خانگی در ریاض هست، اقدامی که به نظر می آید بخشی از کارزار سعودی ها جهت فشار به کشور عزیزمان ایران و حزب الله باشد.

به گزارش گزینش ؛ شرح شوکه کننده ای از بازداشت حریری به وسیله منابع مطلع در بیروت انتشار یافته و شواهد تازه و مهمی در مورد تاکتیک های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جهت تحکیم قدرتش با توسل به بسیج احساسات ضدایرانی در ریاض و خارج از کشور وجود دارد.

حریری قصد داشت که به ریاض بازگردد تا در روز ششم نوامبر با ملک سلمان دیدار کند. ولی برنامه ها جلو افتاد، چراکه حریری تماسی فوری از سوی تیم بن سلمان دریافت کرد که

شایعه ی ربودن حریری دنیا عرب را تکان داد. مقامات لبنانی نگرانند که محمد بن سلمان بخواهد لبنان را مجبور به رویارویی با کشور عزیزمان ایران کند. بعضی تحلیلگران لبنانی انتقاد می کنند و می گویند که سعودی ها با خانواده حریری به عنوان مجموعه ی تحت مدیریت خود واکنش‌ها می کند.

به گفته ی منابع مطلع لبنانی، ماجرا از روز دوشنبه سی ام اکتبر کلید خورد، زمانیکه حریری جهت دیدار شخصی با بن سلمان به عربستان رفت. در این جلسه، ثامر سبحان مشاور خاص بن سلمان در امور روابط با کشورهای عربی هم حضورداشت.

جلسه به نظر خوب پیش رفت و سخن از تدوام حمایت سعودی از لبنان باوجود تسلط حزب الله بر دولت تحت رهبری حریری بود.

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

حریری در روز اول نوامبر به لبنان بازگشت و با هیات وزرا دیدار کرد و آن ها را در جریان گفتگوهایش در ریاض گذاشت. منابع می گویند که او به هیات وزرا گفت که سعودی ها قصد حمایت از تشکیل کنفرانسی بین المللی در پاریس جهت کمک به اقتصاد لبنان را دارند. حریری به کابینه اش که مشمول بر افرادی از حزب الله نیز است گفت که لبنان به هدفی جهت سعودی تبدیل نخواهد شد، هرچند که به طور گسترده انتظارها این بوده است که بن سلمان رویکرد تندتری علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران اتخاذ کند.

حریری قصد داشت که به ریاض بازگردد تا در روز ششم نوامبر با ملک سلمان دیدار کند. ولی برنامه ها جلو افتاد، چراکه حریری تماسی فوری از سوی تیم بن سلمان دریافت کرد که از او میخواست جمعه سوم نوامبر با او دیدار کند و اخر هفته را با او بگذارند. حریری به ریاض رفت ولی جلسه ای در روز جمعه تشکیل نشد و حریری آن شب را در منزل ی مجلل خود در ریاض گذارند.

حریری قصد داشت که به ریاض بازگردد تا در روز ششم نوامبر با ملک سلمان دیدار کند. ولی برنامه ها جلو افتاد، چراکه حریری تماسی فوری از سوی تیم بن سلمان دریافت کرد که

آنچه در ادامه اتفاق افتاد، قسمت ترسناک ماجراست. حدود 8 صبح شنبه، که در عربستان خیلی سریع به حساب می آید، حریری جهت دیدار با بن سلمان احضار شد.

تمامی پروتکل ها و تشریفات کنار گذاشته بود و خبری از این پرسشها نبود. حریری با دو ماشین و همراه با تیم محافظان شخصی اش عازم جلسه شد. بعد از آن، چندین ساعت از حریری خبری نبود. به ناگهان، ساعت 2 ظهر، حریری در تلویزیون ظاهر شد و بیانیه ی استعفای خود را به علت ادعایی ترساندن کشور عزیزمان ایران علیه جان او و تلاش پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت صدور هرج و مرج قرائت کرد. چنین ادبیات تندی علیه کشور عزیزمان ایران جز شاخصه های حریری نیست و هیچ یک از کسانی که متون صحبت او را می نویسند در این رابطه مورد مشورت قرار نگرفته بودند.

گزارش مفصل واشنگتن پست از شرح «شوکه کننده» بازداشت حریری در ریاض

لحظاتی قبل از آن بیانیه تلویزیونی، شبکه ی العربیه که متعلق به سعودی هست، خبر استعفای حریری را اعلام می کند. درحالیکه صحبت ضبط شده است حریری از تلویزیون پخش شد، او به میشل عون مدیر جمهور لبنان تماس می گیرد و می گوید نمی تواند شغل خود را ادامه دهد ولی چند روز دیگر به بیروت باز می گردد.

حریری تا روز دوشنبه به منزلش در ریاض بازنگشت و گزارش شده است است که شنبه و یکشنبه را در مجموعه ریتز کارلتون، جایی که شاهزادگان سعودی بازداشت شده است در آن نگهداری می شوند، گذارند. حریری روز دوشنبه با ملک سلمان دیدار کرد و سپس به ابوظبی رفت با ولیعهد محمد بن زائد که مربی و مشاور بن سلمان به حساب می آید دیدار کرد.

در نهایت، حریری روز سه شنبه به محل اقامتش بازگشت، و تحت نظارت شیدید نیروهای امنیتی سعودی، حریری طی روزهای آتی با سفرای امریکا، روسیه و قدرت های بزرگ اروپایی دیدار کرد.

سعودی ها چه می خواهند؟ منابع لبنانی بر این باورند که برادر بزرگ حریری یعنی بحاء گزینه ی ریاض جهت نخست وزیری هست. دیگر وابستگان حریری هفته ی گذشته به ریاض فراخوانده شدند ولی اجازه بازگشت به ان ها داده نشد. گفته می شود بحاء پیش از این دریاض بوده است.

منابع می گویند بحاء، مشاور نزدیک خود را ده روز پیش به صورت مخفیانه به دیدار ولید جنیلاط رهبر دروزی ها فرستاده است تا در مورد استراتژی آینده جهت لبنان گفتگو کند، ولی جنبلاط جلسه را ترک کرده و حاضر به گفتگو نشده است.

منابع لبنانی می گویند که دلواپس حفظ ثبات داخلی هستند. در سال های اخیر، گروه های لبنانی که روزی بایکدیگر درگیر بودند، به سوی اتحاد رفته و کشور را حفظ کردند. اکنون امنیت داخلی لبنان در خطر هست. لبنانی ها بار دیگر احساس می کنند به توپ پینگ پونگی در خاورمیانه تبدیل شده است اند. آن ها می خواهند نخست وزیرشان به کشورشان بازگردد.

واژه های کلیدی: ایران | لبنان | منابع | ایرانی | ایرانی | سعودی ها | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs