رادار انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

رادار: انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم / شهرداری تهران

نماینده شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد با دستور فرماندار تهران، جمع آوری کودکان کار از خیابانها را در دستور کار قرار داده هست. تاکنون ۳۵۲ کودک به و

با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم / شهرداری تهران

شهرداری تهران:با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم

عبارات مهم : ایران

نماینده شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد با دستور فرماندار تهران، جمع آوری کودکان کار از خیابانها را در دستور کار قرار داده هست. تاکنون ۳۵۲ کودک به وسیله شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران دستگیر شده است است.

به گزارش خبرآنلاین؛ نشست کودکان کار راجع به جمع آوری و بازداشت کودکان با ارائه آمار جالبی از فعالیتهای تازه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در حوزه دستگیری این کودکان همراه بود.

با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم / شهرداری تهران

نماینده شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در این نشست اعلام کرد شهرداری تا دیروز 352 کودک کارگر خیابانی را جمع آوری کرده است.

در این نشست شهیندخت مولاوردی دستیار خاص مدیر جمهور در امور حقوق شهروندی، راجع به کودکان کار گفت: بالاخره طرحی شروع شده است و آماده ایم پیشنهادها را راجع به اجرای بهتر این طرح بشنوم.

نماینده شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد با دستور فرماندار تهران، جمع آوری کودکان کار از خیابانها را در دستور کار قرار داده هست. تاکنون ۳۵۲ کودک به و

او در ادامه گفت: این که سازمانهای مردمنهاد تلاش دارند صدای کسانی باشند که صدایشان به جایی نمی رسد قابل تقدیر هست. سازمانهای مردمنهاد، میزان احراره جامعه هستند و تلاش می کنند رابطه بین دولت و مردم را ترمیم کنند که جای تقدیر دارد. آقای ربیعی قرار است به زودی جلسه ای را راجع به طرح جمع آوری کودکان کار بگذارد.

کودکان را دستگیر کردند

در ادامه این نشست لیلا ارشد، فعال حقوق کودکان گفت: عالی ترین واژه راجع به طرح اخیر کودکان کار این است که دقیقا کودکان دستگیر شده است اند.

او با اشاره به گذشته فعالیت بخش دولتی راجع به ساماندهی کودکان کار گفت: مسئله کودکان کار از سالهای دور بوده و مسئله امروز و دیروز نیست. معلوم نیست پولهایی که در این زمینه خرج شده است چه شد و مشخص نیست این که مسئولان می گویند کودکان ساماندهی شده است اند، یعنی چه شده است اند؟

با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم / شهرداری تهران

ارشد در ادامه با بیان اینکه ما حق داریم بدانیم پولهای دولت در این باره کجا خرج شده است است؟ گفت: آیا ما حق داریم فرزند های زیر 18 سال را دستگیر کنیم؟

جمع آوری کودکان جهت کم کردن آسیب

نماینده شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد با دستور فرماندار تهران، جمع آوری کودکان کار از خیابانها را در دستور کار قرار داده هست. تاکنون ۳۵۲ کودک به و

نماینده شرکت خدمات اجتماعی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقام پاسخگویی به مطالبات کنشگران حقوق کودک گفت: هیچ یک از کسانی که صحبت کردند اشاره نکردند شهرداری متولی جمع آوری کودکان بوده است.

غلامی نماینده شهرداری در این نشست گفت: روش مهم ما در شهرداری در خصوص کودکان کار، کم کردن آسیب است و قریب به 3000 کودک در زیرساختهایی که شهرداری در مناطق متفاوت پایتخت کشور عزیزمان ایران احداث کرده، زیر نظر شهرداری اداره می شود.

با دستور فرماندار پایتخت، کودکان کار را از جمع آوری کردیم / شهرداری تهران

او در ادامه سخنانش گفت: روش شهرداری کم کردن آسیب راجع به کار کودکان هست. کار کودک را نمی شود از بین بردن کرد چون اینها نان آور خانواده هستند. با مصوبه هیات وزیران، 11 نهاد باید راجع به کودکان کار فعالیت کنند، ولی سال 93 شورای عالی آسیبهای اجتماعی مصوب کرده حوزه کودک در مجتمع فوریتهای اجتماعی دیده شود. در طرح مجتمع خدمات اجتماعی نباید به عنوان کودک می پرداختند. الان دو سند برابر هم هستند. وزارت تعاون به مصوبه سال 84 استناد می کند و وزارت کشور به مصوبه سال 93 استناد دارد. شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تنها یک عضو در مجتمع فوریتهای کم کردن آسیبهاست. شهرداری، اعتقادی به این کارها ندارد ولی هنگامی که فرماندار پایتخت کشور عزیزمان ایران دستور می دهد، باید ما اجرا کنیم.

غلامی با اشاره به اینکه فرماندار پایتخت کشور عزیزمان ایران دستور جمع آوری کودکان کار را داد گفت: حتی دستور دادند در هر خودروی جمع آوری، 5 نفر از پرسنل شهرداری باشند. با دستور فرماندار قرار شد خودروهای شرکت خدمات اجتماعی شهرداری 24 ساعته در خیابانها حضور داشته باشد. همکاران بهزیستی در کنار کارکنان ما قرار گرفتند. از فرمانداری هم در این طرح نیرو حضور داشت.

352 کودک را شهرداری گرفته است

او با اشاره به اینکه به همکاران خود گفتیم تحت هیچ شرایطی اگر کودکی فرار کرد، دنبال او نیفتید یا مقاومت کرد، با او درگیر نشوید، گفت: آمار ساماندهی این کودکان تا دیروز 352 نفر بوده و آنها به مراکز یاسر، نواب و بعثت که متعلق به شرکت بهزیستی است انتقال یافته می شوند. به عنوان یک مددکار نمی توانم توصیه کنم این روش جهت ساماندهی کودکان کار به کار گرفته شود.

پیمانکاران شهرداری کودکان را به خدمت می گیرند

فاطمه قاسم زاده مددکار و فعال حقوق کودکان راجع به آینده این کودکان در مراکز بهزیستی گفت: من جمعه جهت دیدار از مرکز یاسر رفته بودم. یکی از فرزند های دستگیر شده است گریه می کرد و می گفت من جهت خودم ناراحت نیستم. دو روز است اینجا دستگیر شده است ام و دلواپس مادر و خواهرم هستم چون آنها در منزل گرسنه مانده اند.

رئیس هیات مدیره شبکه یاران گفت: تاکنون 30 بار این کودکان دستگیر شده است اند ولی نتیجه ای نداشته هست. کودکان کار دستگیر شده است اند ولی کودکان زباله گرد دستگیر نشده اند چون آنها نیروی کار ارزان پیمانکاران شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است اند. آنها در کارگاه پسماند و زباله گردی در خیابان کار می کنند که بدترین نوع اشکال کار کودک هست. حتی فرزند های 5 ساله به وسیله پیمانکاران شهرداری در این مراکز کار می کنند.

قاسم زاده گفت: اعلام شده است است 22 دپوی پسماند در پایتخت کشور عزیزمان ایران به وسیله پیمپیمانکاران شهرداری هستند و نباید به فرزند ها اجازه کار در این مراکز داد.

پیمانکاران کودکان کار مشخصند

حلال زاده یکی از فعالان حقوق کودکان گفت: در سایت شرکت پسماند شهرداری مشخص است که پیمانکاران چه کسانی هستند. کارگر زباله گرد نوجوانی را در مرکز یاسر دستگیر شده است بود که نیم ساعت بعد پیمانکار شهرداری آمد و گفت آیا او را گرفته اید؟ این فرزند جهت من کار می کند.

مونیکا نادی، حقوقدان و فعال حقوق کودکان هم در این نشست گفت: مهم نیست چه واژه ای را جهت دستگیری کودکان به کار بگیرید. او نه جذب شده است و نه شناسایی و نه ساماندهی. در این طرحها عملا کودکان دستگیر می شوند. او را در مراکزی نگهداری می کنند که نسبت به کانون اصلاح و تربیت (زندان کودکان) دارای امکانات کمتری است.

نادی با اشاره به اینکه بعضی از کودکان بازداشت شده است خارجی به مرزها رد می شوند، گفت: بعضی مسئولان می گویند این کودکان رد مرز نمی شوند ولی واقعیت نشان می دهد چنین نیست.

وزارت دادگستری:رفتار با کودکان فراتر از بازداشت است

مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کودکان در وزارت دادگستری با تایید این سخن گفت: چیزی که راجع به کودکان اجرا شده است هست، از دستگیری آنورتر هست. بین ماشینها دنبال آنها می دویدند و می گرفتند.

او گفت: رفتاری که با این کودکان شد، می شود گفت دستگیری بود. باید جاهایی که هزینه خرج کنیم نمی کنیم. در محله ای در بابل به نام جوکی محله، حتی پلیس هم نمی رود. یک سمن رفته جهت اینکه کار کند، جا به او نمی دهند. با پولهایی که داده شده است می شود همه فرزند ها را ساماندهی کنیم. کسی نیست بگوید کودک دارای حق هست. چون مبلمان شهری را به هم می زند او را دستگیر می کنند.

الوندی گفت: باید تکلیفمان را روشن کنیم نسبت به کودک چه نظری داریم. خیلی از استانها این مسئله را در محل آسیب حل کردند. باید ایستگاه های حمایتی در محل آسیب وجود داشته باشد. راجع به اتباع بیگانه هم می گویند مسئله داریم. بعضا فرزند های پاکستانی زیاد از فرزند های افغانستانی هستند. آیا از طریق دولت پاکستان مسئله را دنبال نمی کنیم؟ متاسفانه عنوان کار کودک وارد حوزه آسیب اجتماعی شده است و متاسفانه این بخش از دولت، از هیچکس، نه فعالان اجتماعی و نه حتی از بخش های دیگر نظر نخواستند. مطمئن باشید اصل دستگیری کودکان کار غلط است.

مصوبه شورای اجتماعی کشور وجود دارد

زهرا نژاد بهرام عضو شورای شهر هم راجع به بازداشت کودکان گفت: مسئله آسیبهای اجتماعی بوده و در شورای اجتماعی کشور مصوبه ای راجع به ساماندهی کودکان داشتند و خروجی آن منجر به شرایط فعلی شد.

غلامی نماینده شهرداری در ادامه نشست گفت: در پاسگاه نعمت آباد به دپوی زباله رفتیم. دیدیم پیمانکاران کار می کنند ولی کودکان ربطی به پیمانکاران نداشتند. در قراردادهای پیمانکاران اشاره شده است حق استفاده از کودک زیر 18 سال را ندارد. اگر این اتفاق می افتد، تخلف هست. ممکن است ناظران شهرداری کوتاهی کرده اند.

او در ادامه گفت: پیمانکاران ممکن است تخلف کنند، ولی این مسئله در قراردادها ذکر شده است که حق استفاده از کودکان را ندارند. زباله های شهرداری را دارند می دزدند و می برند.

قول مولاوردی

در ادامه این نشست شهین دخت مولاوردی گفت: در این نشستها ما وقت تمرین نظرات مخالف را می کنیم. قول می دهم چند توصیه را پیگیری کنیم. اشاره شد 11 دستگاه وظیفه دارند راجع به کودکان کار فعالیت کنند. بهزیستی ادعا می کند تنها سازمانی است که وظایف خود را انجام می دهد و بقیه شانه خالی کرده اند. بهزیستی در حال تدوین آیین نامه مربوط به ساماندهی کودکان کار با همکاری سازمانهای متفاوت است.

او در ادامه با بیان اینکه از مردادماه جلساتی جهت توسعه سمن ها پیگیری شده است هست، گفت: بهزیستی می گوید ناگهان متوجه شدیم فرمانداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویب کرده با توجه به گزارشها و نگرانی های رو به رشد آسیبهای اجتماعی در تهران، چنین طرحی در دستور کار قرار گیرد.

مولاوردی توضیح داد: قول می دهم در تصویب آیین نامه حمایت اجتماعی پیگیری کنم و آیین نامه ساماندهی را هم دنبال می کنم. ما نامه سه امضایی با امضای خانمها جنیدی و ابتکار به مدیر مجلس دادیم تا در تصویب قانون حمایت از کودکان تسریع شود. قطعا این اعتراضات به گوش اجراکنندگان طرح جمع آوری کودکان می رسد و مطمئن باشید هیچ پافشاری در دستور کسی نیست.

دستیار خاص مدیر جمهور قول داد نتیجه اعتراض سمن ها به عملکرد اخیر را در جلسه هیات دولت طرح کند. قطعا این مسئله را انتقال یافته می کنیم که همه عصبانی هستند. من با علم به فضای جلسه گفتم حتما در این نشست حضور پیدا خواهم کرد.

واژه های کلیدی: ایران | کودکان | دستگیری | شهرداری | شهرداری تهران | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs