رادار انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

رادار: انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی روایت مسجدجامعی از یک شهردار که برف می‌خرید

چهل سال پیش در بهمن ماه سال ١٣٥٧ و در چنین روزهایی، «سید جواد شهرستانی»، شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد مدرسه علوی شد و به دیدار امام خمینی (ره) رفت. او

روایت مسجدجامعی از یک شهردار که برف می‌خرید

روایت مسجدجامعی از یک شهردار که برف می خرید

عبارات مهم : انواع

چهل سال پیش در بهمن ماه سال ١٣٥٧ و در چنین روزهایی، «سید جواد شهرستانی»، شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد مدرسه علوی شد و به دیدار امام خمینی (ره) رفت. او نخستین مدیر بلندپایه ای بود که بعد از ورود امام به کشور عزیزمان ایران استعفای خود را تقدیم کرد و به انقلاب پیوست.

به گزارش ایسنا، احمد مسجدجامعی در ادامه یادداشت خود در «اعتماد» نوشت: هنگامی که خبر این کناره گیری به گوش بختیار، نخست وزیر وقت رسید بسیار برآشفت، علت آن هم چنان که بختیار خود گفته این بود که امید زیادی به شهرستانی جهت ارتباط با شخصیت های موجه و با نفوذ داشت. بعد از آنکه شهرستانی کناره گیری خود را تقدیم امام کرد، مرحوم امام با صدور حکمی که شهید مطهری آن را نگاشت، وی را دوباره به عنوان شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران به کار بازگرداند.

سیدجواد شهرستانی در سال ١٣٠٣ هـ. ش در مشهد به دنیا آمد. او از خاندانی بود که شخصیت های بزرگ اجتماعی، علمی و روحانی را در خود داشت. پدر او «سیدهاشم شهرستانی» دبیرالکتاب و مصحح کتب خطی آستان قدس رضوی بود. دوره های دبستان و دبیرستان را در زادگاهش به آخر برد. سپس از دانشکده افسری به دانشکده فنی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران راه یافت. بعد از گرفتن دانشنامه مهندسی و درجه افسری به کارهای فنی پرداخت. چندی نیز در آلمان، تحصیل خود را پی گرفت.

روایت مسجدجامعی از یک شهردار که برف می‌خرید

فعالیت اداری او از سرپرستی شرکت آب مشهد شروع شد. او همچنین نخستین مدیرعامل برق منطقه ای خراسان بود. بعد از آن بود که شهردار مشهد شد. در مدتی که شهردار بود، خلاقیت های فراوانی به خرج داد. به عنوان نمونه گفته اند در یکی از روزهای سرد زمستان که برف زیادی باریده بود، او جهت برف روبی و تمیز کردن معابر شهری، از نمک و شن و ماسه استفاده نکرد بلکه در تصمیمی خلاقانه اعلام کرد که شهرداری، برف را از مردم می خرد. به این ترتیب بسیاری از مردم، با شور و شوق، با انواع و اقسام وسایل، برف را از منزل ها، کوچه ها و خیابان ها جمع کرده و جهت فروش به پارک ملت (که آن وقت بزرگ ترین پارک خاورمیانه بود) بردند. برف ها در آنجا تبدیل به کوهی شد که علاوه بر از بین بردن انواع و اقسام آفات نباتی و جانوران مضر، زمینه ساز آب فراوان و سرسبزی در بهاران شد. زمستان آن سال هم جهت شهروندان علاقه مند شرایطی فراهم آمد که انواع بازی ها و سرگرمی های زمستانی را تجربه کنند.

یادآوری این خاطره هم در این جا خالی از لطف نیست که در سال های اولیه تاسیس آن پارک، هنگامی که به آنجا می رفتیم، شاهد قلمه ها و نهال ها و جوانه های کوچکی بودیم که سخت بود بپذیریم قرار است روزی درختانی بزرگ شوند. به علت اهمیت اینجا، در وقت حضورم در وزارت ارشاد، در فضای آینده نگری شده است مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع) سالن تئاتر شهر و سینمایی با ۶۰۰ صندلی پایه گذاری و بنا شد.

چهل سال پیش در بهمن ماه سال ١٣٥٧ و در چنین روزهایی، «سید جواد شهرستانی»، شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد مدرسه علوی شد و به دیدار امام خمینی (ره) رفت. او

به هر تقدیر، شهرستانی در مشهد باعث تحولات زیادی شد ولی اختلافش با استاندار وقت، باعث شد برکنارش کنند. نفوذ او در میان مردم چنان بود که روزنامه ها و نهادهای متفاوت به استاندار انتقادات تندی کردند. علاوه بر این، خدمات و ابتکارات او در مدیریت شهر مشهد موجب شد در سال ١٣٤٧ که انجمن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران کارش را شروع کرد، شهرستانی را به شهرداری پایتخت برگزیند. او نخستین شهرداری بود که با گزینش انجمن شهر به این سمت گمارده شد.

ریاست او بر شهرداری زیاد از ١٠ ماه نپایید و در سال ١٣٤٨ استاندار کرمانشاه شد. در کرمانشاه بلوار طاق بستان را ساخت که از میدان آزادی تا زیر طاق بستان امتداد داشت. به علت خدمات فراوان او، یکی از خیابان های مهم کرمانشاه را به نام او نامیدند که همچنان به نام او مانده هست. در مردادماه ١٣٥٦، شهرستانی دوباره شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شد و دوره ریاست او با حکم امام (ره) تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم ادامه یافت. در روزهایی که او شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود، کارها زیادی انجام گرفت که بازپس گیری پارک پردیسان از خالص جات دولتی و تخصیص داده شده است آن به شهروندان، طراحی اولیه متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران و طرح تشکیل شرکت عمران و بهسازی جنوب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و کمربند سبز شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران از آن شمار است.

سیدجواد شهرستانی سال گذشته در مشهد درگذشت و در باب الجواد (ع) حرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد. دهه فجر امسال چهلمین سالگرد این استعفای تاریخی و وقت مناسبی جهت یادکرد از این مرد بزرگ است.

روایت مسجدجامعی از یک شهردار که برف می‌خرید

واژه های کلیدی: انواع | ایران | شهردار | شهرداری | کرمانشاه | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs