رادار انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

رادار: انصراف نگهبان داوطلبان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران

یک وکیل دادگستری می‌گوید: در رابطه با کودک‌آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، شرکت مردم‌نهاد نمی‌تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران

اظهارات تکان دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در تهران

عبارات مهم : قانون

یک وکیل دادگستری می گوید: در رابطه با کودک آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، شرکت مردم نهاد نمی تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر پروسه را سخت می کند چون شرکت نمی تواند ورود کند و اگر پدر و مادر رضایت نداشته باشند یا خشونت جنسی به وسیله اعضای خانواده اتفاق افتاده باشد، کار بسیار سخت می شود بنابراین یکی از اشتباهات کار در مرحله اثبات است.

به گزارش ایلنا، سمن ها و NGO ها نقش بسیار زیادی در کم کردن آسیب های اجتماعی دارند. سمن ها در کف خیابان و در بطن جامعه اند از گروه های آسیب پذیر و محروم جامعه را نمایندگی می کنند و در صورت حمایت از آن ها؛ آنها می توانند در زمینه کم کردن آسیب های اجتماعی گام های مهمی بردارند؛ چراکه این گروه های اجتماعی واقعیت های تلخ جامعه را به مردم و سیاستمداران نشان می دهند. از طرف دیگر قانون جامع حمایت از حقوق کودکان سال هاست در مجلس در حال خاک خوردن هست؛ قانونی که در آن کودک آزاری جرم تلقی شده است هست. این در حالی ست که بعضی از نمایندگان معتقدند این مساله مغایر حقوق پدری هست.

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران

سازمان بهداشت جهانی در تعریف کودک آزاری آورده است: آسیب یا ترساندن سلامت جسم و روان یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افراد دیگر که نسبت به او مسئول هستند، کودک آزاری هست. به عبارت دیگر هرگونه واکنش‌ها یا نارسایی از طرف والدین یا هر کسی که سرپرستی کودک را به عهده دارد که منجر به فوت کودک، صدمات و آسیب های روحی، آزارهای جنسی یا استثمار کودک شود، کودک آزاری تلقی می شود. اگرچه کودک آزاری می تواند در محیط منزل یا خارج از آن اتفاق بیفتد ولی اکثر مطالعات نشان می دهد حدود۷۰ درصد کودک آزاری ها در محیط خانواده صورت می گیرد.

جهت شرکت های مردم نهاد محدودیت در قانون ایجاد شده

شفاخواه (وکیل دادگستری و وکیل یکی از شرکت های مردم نهاد فعال در حوزه کودک و نوجوان) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با فعالیت سمن ها و NGO ها بخصوص در بحث تجاوز به کودک می گوید: متاسفانه شرکت های مردم نهاد که سابقه طولانی نیز دارند در بحث پیگیری پرسشها مربوط به کودکان و زنان با محدودیت های قانونی مواجه هستند. در بحث تجاوز به کودک عنوان مهم در مرحله طرح شکایت است که به عنوان یک شرکت مردم نهاد این اختیار را داریم که شکایت کنیم یا خیر؟ در قانون آیین دادرسی کشوری این حق آینده نگری شده است است که شرکت های مردم نهاد در حوزه فعالیت خود بتوانند شکایت کنند.

یک وکیل دادگستری می‌گوید: در رابطه با کودک‌آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، شرکت مردم‌نهاد نمی‌تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر

اغلب پرونده های NGO ها مربوط به کودک آزاری، خشونت خانگی و پرسشها مربوط به زنان هست؛ ولی در رابطه با کودک آزاری اگر جزو منافی عفت باشد مثل تجاوز و زنا شرکت مردم نهاد نمی تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد که این امر پروسه را سخت می کند چون شرکت نمی تواند ورود کند آنهم هنگامی که که پدر و مادر رضایت نداشته باشند یا زمانی که خشونت جنسی به وسیله اعضای خانواده اتفاق افتاده باشد، کار بسیار سخت می شود بنابراین یکی از اشتباهات کار در مرحله اثبات هست.

او تاکید می کند: البته جهت شرکت های مردم نهاد محدودیت در قانون ایجاد شده است هست. مقرره ای که طی آن اختیار شرکت های مردم نهاد کمتر شده است هست. یعنی قانون آیین دادرسی شرکت ها را محدود می کند به این شکل که اگر سه بار این شرکت شکایت کند و منتهی به صدور قرار منع تعقیب شود تا یک سال حق شکایت تازه ندارند. این موردی عجیب است که در برنامه ششم تصویب شده است و موجب شده است اختیارات شرکت های مردم نهاد کم شود.

وضعیت کودکان در بعضی نقاط بحرانی است

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران

شفاجو در ادامه می گوید: موسسه امام علی (ع) هر روز یک گزارش راجع به کودک آزاری دارد. اوضاع کودکان در بعضی نقاط مثل شهریار پایتخت کشور عزیزمان ایران بحرانی هست. در پرونده ای گزارش شد؛ که یک مغازه دار کودکی را اغفال می کند و او را مورد آزار و اذیت قرار می دهد ولی در مرحله اثبات با مسئله مواجه می شویم. اوضاع در مورد مهاجران بحرانی تر است کسانی که پاسپورت دارند؛ ولی ویزای معتبر ندارند یا افرادی که غیرقانونی وارد کشور شده است اند؛ چون آن ها از طرح شکایت بیم دارند به این خاطر که این می ترسند از کشور اخراج شوند.

این در حالی است که طبق قانون هیچ تفاوتی بین کودک ایرانی یا مهاجر نیست! طبق قانون ایران؛ باید به شکایت یا جرم فرد فارغ از میلت بررسی شود اصلا مهم نیست که چه ملیتی داشته باشند و قانون اجازه ورود به این مساله را ندارد این در حالی است که بسیاری از مهاجر ها از وحشت شکایت خود را مطرح نمی کنند بعد در قانون محدودیتی در رابطه با پیگیری کودک آزاری مهاجر ان وجود ندارد. البته مساله مهم این است که در حاشیه پایتخت کشور عزیزمان ایران کودک آزاری و خشونت جنسی فقط جهت مهاجر ان اتفاق نمی افتد! این اتفاق جهت کودک ایرانی هم رخ می دهد.

یک وکیل دادگستری می‌گوید: در رابطه با کودک‌آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، شرکت مردم‌نهاد نمی‌تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر

او با اشاره به چالش مهم در مواجهه با این پرونده ها می گوید: چالش این است که خانواده ها را متقاعد کنیم که شکایت کنند ولی بسیاری از خانواد ه ها رضایت به شکایت نمی دهند و آن را آبروریزی می دانند. زمانی که از کودک آزار شکایت نمی شود آن فرد آزادانه بین کودکان رفت و آمد می کند و ممکن است هر مشکلی را جهت کودک به وجود بیاورد. در خصوص پرونده های منافی عفت باید دو نفر شاهد در آن لحظه حضور داشته باشند یا اینکه فرد مظنون اعتراف کند. در این بخش؛ این پرسش به وجود می آید که دو شاهد چگونه درآن لحظه حضور داشته باشند و یا در مورد کیفیت کودک آزاری شهادت بدهند و شرح را هم بدانند.

راه دیگر این است که کودک را به پزشکی قانونی انتقال یافته کنند که اگر آسیب به کودک وارد شده است باشد نهایتا تا یک هفته قابل تشخیص است حتی در صورتی که جهت اندام جنسی مشکلی رخ دهد تنها تا ۱۰ روز قابل تشخیص هست؛ بنابراین در بحث کودک آزاری مراحل مشکل جهت اثبات آن وجود دارد علاوه بر این بحث معنوی و روانی کودک نیز مطرح می شود که اغلب به آن بی توجه هستند. یک قانون داریم مربوط به سال ۱۳۸۱ با ۹ ماده که در دولت خاتمی تصویب شد. طبق این قانون جهت کودک آزار در ماده ۴ سه تا شش ماه زندان و یا جزای نقدی تعیین شده است که در بسیاری از پرونده ها از این مجازات نیز دریغ می شود البته این مجازات جهت کودک آزاری است یعنی موردی که منافی عفت نباشد. در منافی عفت در صورت اثبات مجازات اعدام تعیین شده است هست.

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران

امروز باندهای مختلفی تحت کودک آزاری مشغول فعالیت هستند

او با اشاره به یکی از پرونده های خود می گوید: اتفاق ای در پاکدشت ورامین اتفاق افتاد و مامور پارک مرتکب آزارجنسی ۷ کودک شد، با وجود اینکه دادستان همکاری های مورد نیاز را داشت ولی این شکایت متوقف شد چراکه امکان احضار متهم وجود نداشت چون دلایل با قانون فعلی محکمه پسند نبود و جهت آن فرد قرار منع تعقیب صادر شد. درنهایت این فرد آزاد شد و به کار خود ادامه داد و حتی فرزند ها را نیز ترساندن می کرد.

امروز باندهای مختلفی تحت کودک آزاری مشغول فعالیت هستند ولی کسی جلوی آن ها را نمی گیرد این زنگ خطر چه زمانی می خواهد به صدا دربیاید؟ شش سال است که لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان در مجلس خاک می خورد. دولت سال ۹۰ این قانون را تصویب کرد و شش سال است لزوم فوریت قانون احساس نمی شود. به چند کودک باید تعرض شود و چه اتفاقاتی باید رخ دهد تا اقدامی صورت گیرد؟

او تاکید می کند: به طور کلی اعمال مجازات به تنهایی بازدارنده نیست در این مواقع تاکید بر این است که باید به کودک آموزش داده شود البته لایحه حمایت از کودک و نوجوان اگر به قانون تبدیل شود تا حدی بازدارنده هست. طبق این لایحه نهادهایی در قوه قضائیه آینده نگری شده است که به صورت تخصصی پرسشها مربوط به آزار جنسی کودکان را پیگیری خواهند کرد حتی شرکت بهزیستی موظف به پیگیری می شود و دست شرکت های مردم نهاد باز تر است در این لایحه مصداق های کودک آزاری توضیح داده شده است است و اوضاع مخاطره آمیز جهت کودکان تشریح شده است است.

این مصداق ها کمک می کنند که ذهن قضات با پرسشها مربوط به کودک آشنا شود در همه جای دنیا جرائم علیه کودکان طبق قانون خاصی پیگیری و توجه بیشتری به آن می شود ولی کودک از نظر نظام حقوقی کشور عزیزمان ایران انسانی است که کوچک شده است است یعنی قانونی جهت کودک وجود ندارد و توجهی به هویت کودک صورت نگرفته است بنابراین پیگیری هرچه سریع تر به لایحه حمایت از کودک و نوجوان می تواند قدم مثبتی در حوزه حمایت از این قشر داشته باشد.

مساله خودمراقبتی باید به کودکان آموزش داده شود

او در ادامه تاکید می کند: مساله خودمراقبتی باید بین کودکان آموزش داده شود در محله های حاشیه نشین پایتخت کشور عزیزمان ایران فجایع بسیاری رخ می دهد و مسئله عمده این است که فرزند ها نمی دانند آزارجنسی چیست و مصادیق کودک آزاری را تشخیص نمی دهند. کودکان پاکستانی، ایرانی و افغانی که در چهارراه ها تکدی گری می کنند و در شهرک های حاشیه شهری زندگی می کنند و به بازار شاه عبدالعظیم رفت و آمد دارند بدون اینکه اطلاع داشته باشند از رفتارهایی حرف می زنند که در این نقاط نسبت به آن ها صورت می گیرد. آن ها تشخیص نمی دهند که برایشان چه اتفاقی افتاده هست. جمعیت امام علی (ع) در کل کشور ۳۰ مرکز دارد و هر روز گزارش هایی در رابطه با آزار کودکان دریافت می کند که قابل اثبات نیست چون قانون فقهی هست؛ حساسیت خاص ای نسبت به آن دارند.

برخی کودکان به علت اعتیاد پدر مجبور به تن فروشی می شوند

شفاجو در ادامه می گوید که آتنا یک نمونه کوچک از جرائم منافی عفت هست. فرزند هایی هستند که پدر و مادر ندارند و مجبور زجر بسیاری در این خصوص می شوند و با این زجر تا دوران بزرگسالی نیز زندگی می کنند کسانی هستند که پدر دارند ولی به علت اعتیاد پدر مجبور به تن فروشی می شوند پدرهایی هستند که به علت استعمال شیشه بار ها به کودک خود تجاوز می کنند ولی در بسیاری از موارد نمی توان جرم را اثبات کرد.

بسیاری از اتفاقات در بستر خانواده رخ می دهد و چون از نظر قانونی دست آن ها خالی است نمی توانیم کار خاصی انجام دهیم این در حالی است که در کشور آلمان اگر شخص کودک آزار بالای ۲۵ سال سن داشته باشد با نظر کمیسیون پزشکی عقیم می شود در کشور اسپانیا فرد تا ۲۰ سال تحت نظر خواهد بود تا در نهادهایی که با کودک در ارتباط هست؛ همکاری نکند ولی در کشور عزیزمان ایران بیمار ها در جامعه رها هستند.

در کشور پلیس اطفال وجود ندارد

این وکیل دادگستری با اشاره به اوضاع کودکان در لب خط و دروازه غار می گوید: در این مناطق کودکان بسیاری با پرسشها دست و پنجه نرم می کنند کودکان دستفروشی که در چهارراه ها دستفروشی می کنند هیچ قانون حمایتی ندارند در صورتی که تجاوز ها از چهارراه های شهرهای بزرگ شروع می شود. در پرونده تجاوز مامور پارک موفق شدیم خانواده ها را مجاب کنیم که این جرائم گزارش شوند ولی اثبات آن مستلزم گزارش سریع از اتفاق است که همین مساله منجر به قرار منع تعقیب جهت متهم شد چون وقت اثبات از بین رفت.

او تاکید می کند: در شهریورماه سال گذشته نیز یکی از فرزند ها در چهارراه چشمه علی دزدیده شد یک موتورسوار کودک را با زور سوار کرد. مغازه دار هم شاهد بودند ولی تصویر العملی نشان ندادند به دادسرای محل شکایت کردیم دستوراتی نیز صادر شد ولی پیگیری نشد. در کشور پلیس اطفال وجود ندارد در صورتی که طرح آن در قانون آیین دادرسی بعد از چهار سال تصویب شد ولی الان مشخص نیست که به کجا رسیده هست؛ بنابراین پلیس اطلاع ندارد که باید در این جور مواقع در رابطه با کودک چه تصویر العملی داشته باشد. بعد از دو روز در حالی که این پسربچه اوضاع بدی داشت، پیدا شد.

این کودک در خیابان های اطراف منزل اش رها شده است بود و علائم آزار جنسی داشت شکل بررسی تجاوز جهت فرزند ها چندان خوشایند نیست و بار معنوی بسیاری را بر آن ها وارد می کند که موجب صدمه معنوی بسیار زیادی به آن ها می شود در نهایت این پرونده نیز راه به جایی نبرد درحالیکه در آن دو روز به فرزند قرص های خواب آوری داده شد که بتوانند علاوه بر سوءاستفاده های جنسی از او جهت حمل مواد مخدر نیز استفاده کنند. در این مورد حتی متهم شناسایی نشد درحالیکه آدم ربایی در قانون کشور مجازات سنگینی دارد.

واژه های کلیدی: قانون | پرونده | قانونی | کودکان | کودک آزاری | کودک آزاری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs